Uživatel nepřihlášen
Rufusblog
RSS kanál blogu
Píše: avalanchedisc - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.

Metro: Last Light - najděte poslední světlo naděje

Sobota 25.5.2013 18:58 - Autor: avalanchedisc
To se mi líbí

Metro: Last Light - najděte poslední světlo nadějeStrach, temnota, válka, zrada, smrt, ale také láska, moudrost, emoce, slitování a slabé světlo naděje. To je Metro: Last Light. Příběh nového počinu od ukrajinských 4A Games navazuje přímo na špatný konec Metra 2033, kdy Arťom svrhl bomby na domov temných.


Jaro klepe na dveře

Začíná nukleární jaro, jenže v metru je situace ještě horší než tomu bylo předtím. Pomalu, ale jistě začíná válka mezi komunisty, nacisty a hraničáři. Jenže všem obyvatelům nekonečných moskevských tunelů hrozí ještě větší nebezpečí a to v podobě viru, který umožňuje komunistům válku lehce vyhrát.

Ovšem existuje východisko. Temní sice byli v minulém díle bráni jako ti špatní co ubližovali lidem, ale co když je to jinak? Právě na tuto otázku musí hledat Arťom odpověď. Má k tomu jedinečnou příležitost, jelikož apokalypsu, kterou hlavní hrdina seslal na jejich domov, jedno mládě přežilo a tak se ho vydává hledat.

Buď stínem nebo mlýnkem na maso

Hratelnost je oproti minulému dílu krapet bohatší. Budeme bojovat samozřejmě v tunelech metra, ale podíváme se také častěji na povrch. Dokonce i nepřátel je o něco více. V tunelech se musíme vypořádat s lidskými protivníky, ale také nosalidmi a v těch nejtemnějších zákoutích také s ohavnými pavouky.

Na povrchu se ještě skrývají garnáti, kteří, podle Semenoviče, nejlépe chutnají s pivem a jejich domovem jsou močály a bažiny. Samozřejmě nás neminou ani okřídlení démoni, i když Burbon je nazýval trošku peprnějším výrazem a sem tam nesmí chybět i nějaký ten přerostlý boss.

Většina misí jde řešit i několika způsoby a to agresivním stylem, kdy nabijete svého kalacha a dáte všech náckům, komunistům nebo různým ohavným potvorám co proto.

Máte ovšem také možnost tichého postupu, který funguje o dost lépe než v předchozím metru. V tomto případě se hodí spíše vrhací nože, pneumatické zbraně nebo kvéry s tlumičem. Nicméně můžete nepřátele zabíjet i z blízka nebo je jen omráčit.

...
Délka: ...
Metro: Last Light - Launch trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Budu zlý nebo hodný?

Některé úrovně se dokonce dají proběhnout, aniž by jste přišli s nepřáteli do kontaktu. Musíte mít ale oči na stopkách. Tichý postup vám můžou lehce překazit pasti, kterých není zrovna málo. Podle stylu jakým hrajete se bude také odvíjet konec hry, jelikož tento titul má jakýsi morální metr, který celou hru zaznamenává jak si vedete a jak jste jakou situaci vyřešili.

Aby jste dosáhli dobrého konce nestačí jen nepřátele obcházet nebo je omračovat, ale v potaz se bere i pomoc žebrákům jistým finančním obnosem v podobě vojenských kulek, které i v novém díle fungují stále jako platidlo. Potkat vás může i několik chytáků, takže si prvně rozmyslete než něco uděláte a pokud situaci vyřešíte správně, hra vás morálně ocení a sem tam dostanete i achievment.

Vyplatí se také prolézat každý kout a škvíru. Ve většině misí se totiž skrývají jakési zápisky Arťomových myšlenek, které většinou dokreslují příběh a také obsahují pár narážek na předchozí díl. Avšak v temných zákoutích a různých schovávačkách naleznete i drahocennou munici, jak tu cennou, tak užitkovou a spoustu dalšího vybavení, které se hodí.

Hra disponuje opravdu hutnou, temnou atmosférou, která je nezaměnitelná a tím že je hra od východních vývojářů se vyhneme tradičním americkým klišé. Titul je velice surový a nebojí se vám ukázat občas i drsné scény. Nadruhou stranu se dočkáme i několika lechtivých a úsměvných momentů.

...
Délka: ...
Metro: Last Light - Spása
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Svět je v koncích, ale já mám digitální hodinky!

Aby jste přežili, budete potřebovat spoustu pomocníků, bez kterých se neobejdete. Asi tím nejdůležitějším je plynová maska, která vás chrání před otrávenou atmosférou povrchu a také nově digitální hodinky, které indikují stav filtrů. Dále sebou poneseme nabíječku, která je nezbytná pro funkci baterky a noktovizoru.

Samozřejmostí jsou tři sloty pro zbraně a čtyři pro vrhací nože nebo různé druhy granátů. Nechybí také notýsek s popiskem mise, kompasem a zapalovač, který je mnohdy užitečný při brouzdáním pavučinami, ale to už je jen takový detail. Nicméně hra detaily doslova přetéká a velice se mi líbilo nutné otírání plynové masky při jejím znečištění.

Při zastávkách v různých, zatím válkou nepolíbených stanicích, můžete nakupovat různé zboží jako munici nebo navštívit obchod se zbraněmi, kde naleznete ty nejlepší kousky, ale také vylepšení pro vaše stávající zbraně ve formě zaměřovačů, lepších hlavní, pažeb a podobných serepetiček.

Oproti minulému dílu ze hry tak trochu nepochopitelně zmizeli anomálie, které ozářili celý tunel a zabili vše co jim přišlo do cesty. V Last Light se budeme potýkat spíše s přeludy, které jsou z dob ještě před jadernou válkou a tyto chvíle jsou někdy i velice dojemné. Čas od času vás potká i temnota nebo duchové a v těchto chvílích je atmosféra dotažená téměř k dokonalosti.

...
Délka: ...
Metro: Last Light - Genesis gameplay trailer
Kvalita videa »nízkástřední vysoká

Grafiko boj se

Rozhodně bych vyzdvihl audiovizuální stránku. Grafika je velice povedená a titul povyšuje mezi nejlépe vypadající hry současnosti. Svojí krásu si ovšem vybírá na výkonnosti vašeho hardwaru, ale pokud máte dostatečně silné PC, grafické orgie vás jistě neminou. Velice bych pochválil také ozvučení a soundtrack, které je na velmi vysoké úrovni.

Bohužel trochu se zase nepovedla umělá inteligence. Pokud jste jen trochu ve stínu, nepřátelé vás vůbec nevidí, i když jste od nich jen pár centimetrů. Jakmile vyjdete na světlo a zpozorují vás, najednou o vás ví celá jednotka.

Mutanti také moc rozumu nepobrali. Jejich cílem je prostě jít a bušit do vás co to jen jde, takže žádné vychytralé útoky zezadu nečekejte. Tedy pokud vás nepodrazí skripty, kterými je hra doslova prošitá.

Občas mi trochu vadila lineárnost, která sice není velká a hra vám občas naservíruje větší prostranství nebo více cest jak úkoly řešit, ale stále je to ještě trochu málo.

Hra také neobsahuje mutiplayer, ale mě to osobně nevadilo, alespoň se vývojáři plně soustředili na příběh.

Metro: Last Light na PC, PS3, Xbox 360 Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Metro: Last Light
» Více o hře
Líbí se mi
  • bezkonkurenční atmosféra
  • grafika
  • příběh
  • tuna detailů
  • možnost stealth postupu
  • zbraně a vybavení
  • nádherný ponurý svět
Vadí mi
  • občas horší AI
  • větší volnost by neuškodila
Verdikt: Metro 2033 se mi velice líbilo, ale Last Light mě doslova pohltilo. Takže pokud jste fandy minulého dílu, rozhodně neváhejte a běžte hledat to poslední světlo naděje.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Metro: Last Light na PC, PS3, Xbox 360Screenshoty ze hry
Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light Screenshot ze hry Metro: Last Light
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Metro: Last Light - najděte poslední světlo naděje
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Geralt z Rivie   1x   Já jen doufám že bude pokračování protože je to naprosto BOMBOVÁ hra. Pro mě lepší než BioShock Infinite.
Jen ten Ranger mod mě nepotěšil ale dá se to přežít. Pro mě 10/10. BOMBA! ! !
Geralt z Riviegeralt-z-rivie17274
    28.5.2013 16:28
Geralt z Rivie

Já jen doufám že bude pokračování protože je to naprosto BOMBOVÁ hra. Pro mě lepší než BioShock Infinite.
Jen ten Ranger mod mě nepotěšil ale dá se to přežít. Pro mě 10/10. BOMBA! ! !

mapo    Moc pěkná recenze. Co se týče otevřeného RPG světa určitě zajímavý nápad, byla by to pecka pohybovat se volně a plnit questy, nicméně myslím, že příběhy lineárních her a RPG her s volným rozlehlým světem se trochu liší. Tady by se muselo asi něco změnit. (Hlavní úkoly ovnlivňující příběh a vedle toho vedlejší questy)mapomapo18520    28.5.2013 16:16 mapo

Moc pěkná recenze. Co se týče otevřeného RPG světa určitě zajímavý nápad, byla by to pecka pohybovat se volně a plnit questy, nicméně myslím, že příběhy lineárních her a RPG her s volným rozlehlým světem se trochu liší. Tady by se muselo asi něco změnit. (Hlavní úkoly ovnlivňující příběh a vedle toho vedlejší questy)

avalanchedisc    kubahaslerka: pravděpodobně vyjde ve formě DLCavalanchediscavalanchedisc18185    28.5.2013 16:07 avalanchedisc

kubahaslerka: pravděpodobně vyjde ve formě DLC

kubahaslerka    bude multiplayer později nebo ne ?kubahaslerkakubahaslerka18184    28.5.2013 14:15 kubahaslerka

bude multiplayer později nebo ne ?

kubahaslerka    Vojta33: naprostý souhlas !kubahaslerkakubahaslerka18184    28.5.2013 14:04 kubahaslerka

Vojta33: naprostý souhlas !

Vojta33    Laddys: souhlas to by byla pecka :) klidně bych bral i něco na styl mass effect zamořejmě v "metro" stylu se vší tou atmosférou a tak. . no jinak last light je super hra ale první díl pro mě zanechal lepší dojem. .Vojta33vojta338158    28.5.2013 12:28 Vojta33

Laddys: souhlas to by byla pecka :) klidně bych bral i něco na styl mass effect zamořejmě v "metro" stylu se vší tou atmosférou a tak. . no jinak last light je super hra ale první díl pro mě zanechal lepší dojem. .

Laddys    Stejně by tahle hra měla potenciál jako kráva, kdyby se jednalo o "otevřený svět" s RPG prvky ... Prostě si tunelama chodit a jezdit ze stanice do stanice sem a tam, Vylepšovat si svojí drezínu nebo menší vlak. Vytvářet a vylepšovat obranu pro svoji základnu (třeba D6) . Občas si skočit vyjít ven pro nějakou misi. Bylo by to zajímavý a hlavně ORIGINÁLNÍLaddysladdys1697    28.5.2013 09:38 Laddys

Stejně by tahle hra měla potenciál jako kráva, kdyby se jednalo o "otevřený svět" s RPG prvky ... Prostě si tunelama chodit a jezdit ze stanice do stanice sem a tam, Vylepšovat si svojí drezínu nebo menší vlak. Vytvářet a vylepšovat obranu pro svoji základnu (třeba D6) . Občas si skočit vyjít ven pro nějakou misi. Bylo by to zajímavý a hlavně ORIGINÁLNÍ

Wifinus    Hezká recenze, ale já se stejně shoduji s 8/10Wifinuswifinus13974    28.5.2013 07:15 Wifinus

Hezká recenze, ale já se stejně shoduji s 8/10

Maestrodk    avalanchedisc: To je pravda. Stanice by mohly být rozlehlejší.Maestrodkmaestrodk8088    27.5.2013 09:26 Maestrodk

avalanchedisc: To je pravda. Stanice by mohly být rozlehlejší.

avalanchedisc    Miky: tak upravil sem jí :) mít jí na homepage Zingu by bylo opravdu něco! :)avalanchediscavalanchedisc18185    27.5.2013 08:43 avalanchedisc

Miky: tak upravil sem jí :) mít jí na homepage Zingu by bylo opravdu něco! :)

Miky člen redakce    Jen škoda, že jsi začal recenzi velkým nadpisem. Nechceš ji upravit, abych ji mohl dát na homepage Zingu? ;-)Mikymiky3    27.5.2013 08:35 Miky

Jen škoda, že jsi začal recenzi velkým nadpisem. Nechceš ji upravit, abych ji mohl dát na homepage Zingu? ;-)

JP-Wolf    Pěkná recenze velice dobře se mi četla. :)JP-Wolfjp-wolf19217    26.5.2013 13:03 JP-Wolf

Pěkná recenze velice dobře se mi četla. :)

avalanchedisc    Maestrodk: asi jsem to měl ještě do recenze napsat, ale nejvíce bych volnost ocenil ve stanicích, protože na některých místech je prostě vidět, že stanice by mohla být mnohem větší, ale nějaké cesty jsou prostě zabarikádované, občas to někdy až bije do očí :) . . je jasné že v tunelech nejde mít nějak zvlášť velkou volnost a povrch je celkem volné prostranství, ale stejně někam vede jenom jedna cesta a to je trochu škoda.... ale nejvíce mě vadila ta přímočarost ve stanicíchavalanchediscavalanchedisc18185    26.5.2013 12:10 avalanchedisc

Maestrodk: asi jsem to měl ještě do recenze napsat, ale nejvíce bych volnost ocenil ve stanicích, protože na některých místech je prostě vidět, že stanice by mohla být mnohem větší, ale nějaké cesty jsou prostě zabarikádované, občas to někdy až bije do očí :) . . je jasné že v tunelech nejde mít nějak zvlášť velkou volnost a povrch je celkem volné prostranství, ale stejně někam vede jenom jedna cesta a to je trochu škoda.... ale nejvíce mě vadila ta přímočarost ve stanicích

Maestrodk    Hezká recenze. K té volnosti: Když se to hraje většinou v tunelech metra, tak tam se moc volnosti udělat nedá. Je pravda, že většinou je to koridor s pár odbočkami, ale to u dobrých příběhových her bývá. Když to má skvělý příběh, tak mi to vůbec nevadí. Na povrchu by byla třeba hloupost chodit někam dál, když mám jasný úkol a navíc filtrů do masky není moc.Maestrodkmaestrodk8088    26.5.2013 11:34 Maestrodk

Hezká recenze. K té volnosti: Když se to hraje většinou v tunelech metra, tak tam se moc volnosti udělat nedá. Je pravda, že většinou je to koridor s pár odbočkami, ale to u dobrých příběhových her bývá. Když to má skvělý příběh, tak mi to vůbec nevadí. Na povrchu by byla třeba hloupost chodit někam dál, když mám jasný úkol a navíc filtrů do masky není moc.

obivan568    avalanchedisc: Však se chovaj jako ve šelmy, loví přece (až na výjimky) ve smečkách. Sic jen mlátí, ale spolu :) A když jich je kolem tebe 5 a ty střílíš do jednoho, ostatní tě mlátí ze zadu a z boku.obivan568obivan5685793    26.5.2013 10:33 obivan568

avalanchedisc: Však se chovaj jako ve šelmy, loví přece (až na výjimky) ve smečkách. Sic jen mlátí, ale spolu :) A když jich je kolem tebe 5 a ty střílíš do jednoho, ostatní tě mlátí ze zadu a z boku.

avalanchedisc    obivan568: to že jsou mutanti ještě nemusí znamenat, že jsou tupý :) myslím, že je v nich potenciál a mohli by se chovat trochu jako šelmy a to by potom byl ten správný hororový zážitek :) takhle člověk střílí obludy, které jen mlátí a chybí jim jakýkoliv moment překvapení (kromě skriptů :D) , nic víc. . i když i tak dokážou zavařit :D jinak děkuji za pozitivní komentáře ;)avalanchediscavalanchedisc18185    26.5.2013 09:57 avalanchedisc

obivan568: to že jsou mutanti ještě nemusí znamenat, že jsou tupý :) myslím, že je v nich potenciál a mohli by se chovat trochu jako šelmy a to by potom byl ten správný hororový zážitek :) takhle člověk střílí obludy, které jen mlátí a chybí jim jakýkoliv moment překvapení (kromě skriptů :D) , nic víc. . i když i tak dokážou zavařit :D jinak děkuji za pozitivní komentáře ;)

obivan568    Dobrý, ale jak můžeš od mutantů čekat projevy inteligence? :) Jejich tupost mi přijde v pořádku.obivan568obivan5685793    26.5.2013 09:31 obivan568

Dobrý, ale jak můžeš od mutantů čekat projevy inteligence? :) Jejich tupost mi přijde v pořádku.

Jirihood   5x   Pěkná recenze! :) Jen teda. . V mínusech : "Občas horší AI" . . Ta AI byla "horší" neustále . Oblasti kde jsem stál dva metry před bandou nepřátel kteří mě neviděli, protože na mně dopadal stín, mě o tom naprosto přesvědčili .Jirihoodjirihood6433    26.5.2013 08:13 Jirihood

Pěkná recenze! :) Jen teda. . V mínusech : "Občas horší AI" . . Ta AI byla "horší" neustále . Oblasti kde jsem stál dva metry před bandou nepřátel kteří mě neviděli, protože na mně dopadal stín, mě o tom naprosto přesvědčili .

Honzas4400 člen redakce    Pár překlepů, které se dají s radostí přehlédnout. :) Hezká recenze.Honzas4400honzas4400274    25.5.2013 22:24 Honzas4400

Pár překlepů, které se dají s radostí přehlédnout. :) Hezká recenze.

iToast    Netušil jsem, že muže kterému je 109 let, zajímají ještě videohry (zvlášť tohoto typu) . :D btw. hezká recenzeiToastitoast8080    25.5.2013 22:12 iToast

Netušil jsem, že muže kterému je 109 let, zajímají ještě videohry (zvlášť tohoto typu) . :D btw. hezká recenze

O autorovi blogu

avalanchedisc
avalanchedisc
Muž, 21 let, Pelhřimov

Můj stroj:

Intel Core i5 3570 3,4ghz (turbo boost 3,8ghz)

MSi Z77A-G43

MSi Nvidia GTX 970

Kingston HyperX 16GB 1600mhz

Samsung SSD 850 EVO 128GB

WD Caviar Black 1TB

WD Caviar Blue 1TB

Seasonic 620W 80+bronze

Asus Xonar DG

Win 10 Home 64bit

Založit herní BLOG